Kvalita surovín na výmenu, výťažnosť

Surovinami na výmenu za medzistienky sú hlavne včelí vosk z varákov, parákov a slnečných tavidiel, voštiny a odviečkovance. Vosk nesmie obsahovať cudzie prímesi, nesmie byť zničený vysokou teplotou (je tmavohnedý a nemá typickú vôňu).

Za nečistoty vo vosku uplatňujeme zrážky v % pri prevzatí a to individuálne pri každej várke.

Voštiny preberáme bez rozdielu farby s podielom vosku 35 %. Tieto voštiny musia byť suché bez zbytkov medu a peľu. Voštiny musia mať typickú medovú-voskovú vôňu, nesmú byť ošetrené kyselinami ani inými prípravkami. Pri medových voštinách je individuálna zrážka.

Odviečkovance vymieňame s podielom vosku 60 %. Musia byť bez zbytkov medu, preprané a vysušené. Odviečkovance, ktoré obsahujú zbytky medu taktiež vymeníme, ale podiel vosku je v nich iba cca 10%.

  • Ceny za spracovanie – výmena:

Výmena vosku za medzistienky: 2,00 € s DPH / kg

Výmena vosku za atypický rozmer medzistienok: 2,80 € s DPH / kg

Výmena voštín za medzistienky: 5,43 € s DPH / kg

Výmena voštín za atypický rozmer medzistienok: 6,23 € s DPH / kg

Výmena odviečkovancov za medzistienky: 4,00 € s DPH / kg

Výmena odviečkovancov za atypický rozmer medzistienok: 4,80 € s DPH / kg

Spracovanie vlastného vosku na medzistienky (minimálne 50kg): 2,80 € s DPH / kg

Prepracovanie vosku a voštín

V prípade, keď zákazník požaduje iba prečistenie vosku alebo spracovanie voštín na vosk, účtujeme:

Prečistenie vosku: 2,40 € s DPH / kg

Spracovanie voštín na vosk: 1,20 € s DPH / kg

Nákupné ceny surovín

Včelí vosk po odrátaní nečistôt: 8,50 €/kg

Voštiny suché: 1,78 €/kg

Odviečkovance suché: 3,90 €/kg

Platba za nakúpené suroviny je pri osobnom odbere ihneď v hotovosti, v ostatných prípadoch poštovou poukážkou na meno dodávateľa maximálne do 7 dní, alebo prevodom na bankový účet.

Nákup surovín sa realizuje podľa našej potreby, preto odporúčame sa vopred informovať telefonicky (0918 167 234 Obchod Svätý Peter) alebo písomne (sv.peter(zavináč)mede.sk), či práve nakupujeme suroviny.

Služby včelárom

Výmena vosku a voštín za medzistienky

Tieto služby vykonávame viacerými spôsobmi tak, aby sme uspokojili čo najväčší počet zákazníkov bez zbytočného zdržania:

1. Suroviny pre výmenu za medzistienky môžu zákazníci zasielať poštou alebo kuriérom. Tieto zásielky musia obsahovať lístok s inštrukciami (napríklad:

"Žiadam o výmenu za medzistienky rozmerov 390x240 mm", alebo

"Žiadam zaslať XY kg medzistienok rozmeru 325x225 mm, zbytok je na predaj ", alebo

"Žiadam o výmenu za medzistienky rozmerov 345x265 mm, náklady na výrobu a poštovné kompenzujte nákupom vosku – voštín")

a zároveň meno, adresu a telefónne číslo zákazníka.

2. Výmenu môžu včelári vykonať aj osobne v oboch našich obchodoch. Odporúčame vopred telefonicky (0918 167 234 Obchod Svätý Peter) alebo písomne (sv.peter(zavináč)mede.sk) nahlásiť svoju požiadavku a dohodnúť si termín odberu. Takto budete mať medzistienky vopred nachystané a nemusíte sa pre ne opätovne vracať.

3. Vyžiadaná preprava

Táto služba je výhodná pre zákazníkov, ktorí nevedia vykonať výmenu osobne alebo dopraviť balík so svojou surovinou na poštu. Vyžiadaná preprava je spoplatnená podľa hmotnosti balíka. Prepravu si môžete vyžiadať telefonicky (0918 167 234) alebo písomne (sv.peter(zavináč)mede.sk). Surovinu treba zabaliť tak, aby bol vhodný na prepravu kuriérom a aby nedošlo k zašpineniu iných balíkov počas prepravy.

Cena vyžiadanej prepravy s DPH, ktoré Vám bude fakturované pri zaslaní medzistienok:

Balík:

-do 3 kg 4,10 €

-do 5 kg 4,40 €

-do 10 kg 4,50 €

-do 20 kg 5,00 €

-do 31,5kg 5,80 €

Pri odoslaní medzistienok kuriérskou službou sa zabalené medzistienky vkladajú do krabíc z päťvrstvovej papierovej lepenky. V jednej krabici môže byť maximálne päť kíl medzistienok. V jedom balíku môžu byť zviazané maximálne 2 takéto krabice, kde je po 5kg medzistienok, celá váha balíka je v tom prípade nad 10kg. Zásielka môže obsahovať aj viac balíkov skladajúcich sa z 2 krabíc. Na vrchnej strane balíka sú priložené sprievodné doklady. Zásielky označujeme ako krehké. V zimných mesiacoch medzistienky nezasielame, možný je oba osobný odber v našich obchodoch.

Objednávky vybavujeme cca do 14 dní bez ohľadu na požadovaný rozmer medzistienok.

K cene za spracovanie vosku alebo voštín za medzistienky pri zaslaní balíka účtujeme balné a prepravné podľa váhy balíka, ceny sú uvedené s DPH:

Balík:

-do 3 kg 5,70 €

-do 5 kg 6,20 €

-do 10 kg 6,50 €

-do 20 kg 7,00 €

-do 31,5 kg 7,70 €