Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

Medzistienky zo včelieho vosku

Základný popis:

Medzistienky zo včelieho vosku sú prednostne určené na využitie vo včelárstve. Je to vosková fólia s predtlačeným vzorom, po vložení do úľa ju včely dostavajú na dielo potrebné pre rozvoj včelej rodiny a ukladanie zásob. Vyrábame ich metódou kontinuálneho priameho liatia (včelí vosk sa leje na chladené valce so vzormi buniek, spoza valcov vychádza pás medzistienky, ktorý sa ďalej reže a strihá na požadované rozmery). K tomuto účelu slúžia plnoautomatické stroje.

Pre svoj dekoratívny vzhľad sa v značnej miere používajú na výrobu ručne vinutých sviečok (pre tento účel sa vosk pre výrobu medzistienok aj farebne upravuje).

Základné parametre:

Včelí vosk určený na výrobu medzistienok spĺňa podmienky:

  • včelí vosk musí spĺňať podmienky Potravinového kódexu pre potraviny, ktoré nie sú určené na priamy konzum, t.j. obsah cudzorodých látok a rádioaktivita musia mať podlimitné hodnoty, nesmie obsahovať choroboplodné zárodky mikroorganizmov zapríčiňujúcich choroby ľudí.

  • nesmie obsahovať choroboplodné zárodky nebezpečných včelích nákaz

  • vosk pre výrobu medzistienok musí byť sterilizovaný teplom

  • pre výrobu medzistienok sa použije včelí vosk svetložltej farby

  • vyznačený vzor základov buniek musí byť pravidelný v počte 800 na 1 dm² obojstranne - šírka buniek 5,37 mm.Upozornenie:

Včelí vosk je zložitá látka, ktorá pozostáva z niekoľko desiatok zlúčenín, jeho hustota je silne závislá od teploty. Prirodzenou teplotou včelieho vosku je cca 36°C, na túto teplotu ho včely "navrhli" pre výstavbu a udržiavanie plástov. Znamená to, že sa včelí vosk prejavuje pri iných teplotách, ako prirodzených pre včely, iným spôsobom.

Pri skladovaní včelieho vosku a výrobkov z neho sa v priebehu jedného až troch mesiacov od výroby vytvorí na povrchu bielošedý povlak. Nazýva sa "voskový kvet". Znižovaním teploty sa objem vosku zmenšuje a vzniknutý vnútorný tlak vytláča na povrch tekuté zložky. Po opätovnom nahriatí sa povlak stratí - tekuté zložky vosku sa vrátia späť do jeho štruktúry. Ide o prirodzenú vlastnosť pravého včelieho vosku, ktorá nie je na závadu.

Výrobky zo včelieho vosku, napríklad medzistienky, sú pri teplote nižšej ako 20°C krehké a včelár s nimi nemôže pracovať. Z tohto dôvodu doporučujeme v chladnom období ponechať celé balíky medzistienok na 24 hodín v miestnosti s izbovou teplotou a až potom ich zatavovať do rámikov.


Skrolovať na hor