Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

Včelí vosk

Základný popis:

Je metabolickým produktom včely medonosnej (apis mellifera), plastickej konzistencie, farby oranžovožltej až svetlohnedej, s typickou voskovou vôňou. Získavame ho v tvare kotúčov, zlomkov, alebo voštín priamym nákupom od včelárskej verejnosti na Slovensku. Spracúva sa mokrou cestou za tepla (parou a horúcou vodou), čistí sa sedimentáciou a filtrovaním, sterilizuje sa teplom.

Základné parametre:

Včelí vosk spĺňa všetky podmienky platných noriem. Pre potravinárstvo ho možno bez ďalších úprav použiť ako pomocnú látku do prípravkov, ktoré nie sú určené pre priamy konzum. Ďalej spĺňa podmienky pre výrobu medzistienok na spätné využitie vo včelárstve, na výrobu sviečok a má ďalšie použitie v kozmetike, priemysle, umení a pod. Pri hnietení medzi prstami sa nesmie lepiť na prsty, pri reze ostrým nožom sa nesmie lepiť na nôž a rez musí byť matný, nie lesklý.

Mikrobiológia, cudzorodé látky, rádioaktivita:

Včelí vosk nesmie obsahovať zárodky nebezpečných včelích nákaz, ďalej z hľadiska použitia v potravinárstve musí spĺňať všetky podmienky Potravinového kódexu.

Upozornenie:

Včelí vosk je zložitá látka, ktorá pozostáva z niekoľko desiatok zlúčenín, jeho hustota je silne závislá od teploty. Prirodzenou teplotou včelieho vosku je cca 36°C, na túto teplotu ho včely "navrhli" pre výstavbu a udržiavanie plástov. Znamená to, že sa včelí vosk prejavuje pri iných teplotách, ako prirodzených pre včely, iným spôsobom.

Pri skladovaní včelieho vosku a výrobkov z neho sa v priebehu jedného až troch mesiacov od výroby vytvorí na povrchu bielošedý povlak. Nazýva sa"voskový kvet". Znižovaním teploty sa objem vosku zmenšuje a vzniknutý vnútorný tlak vytláča na povrch tekuté zložky. Po opätovnom nahriatí sa povlak stratí - tekuté zložky vosku sa vrátia späť do jeho štruktúry. Ide o prirodzenú vlastnosť pravého včelieho vosku, ktorá nie je na závadu.

Výrobky zo včelieho vosku, napríklad medzistienky, sú pri teplote nižšej ako 20°C krehké a včelár s nimi nemôže pracovať. Z tohto dôvodu doporučujeme v chladnom období ponechať celé balíky medzistienok na 24 hodín v miestnosti s izbovou teplotou a až potom ich zatavovať do rámikov.


Skrolovať na hor